start  |  mail  | 

Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju

Strona główna   |   Plan lekcji   |   Galeria   |   Biblioteka   |   Gimwizjer

Szkoła

Uczniowie

Wyjazdy edukacyjne

Kontakt

Dane teleadresowe szkoły

Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju
ul. Grotta 3
28-100 Busko-Zdrój
tel/fax: (41)3786112
sg1busko@interia.pl

więcej...

Kontakt z administratorem

Pytania, wątpliwości i sugestie dotyczące strony lub dziennika elektronicznego, proszę kierować na adres:
admin@sg1.busko.pl
lub
gimnazjum@sg1.busko.pl

Licznik odwiedzin

Wolontariat w naszej szkole

Rok 2011 - Europejskim Rokiem Wolontariatu

kiermasz

Obecny rok - 2011 jest Europejskim Rokiem Wolontariatu, warto przypomnieć, że wolontariat jest dobrowolną, bezpłatną, świadomą pracą na rzecz innych lub całego społeczeństwa. W Polsce ta forma działalności znacząco rozwija się od roku 1990. Widzimy to choćby na przykładzie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która powstała w 1993 r. Po odpowiednim rozreklamowaniu fundacja Jerzego Owsiaka stała się najpopularniejszą akcją charytatywną.

Jednak należy pamiętać, że wolontariat polega nie tylko na pomocy ludziom chorym, głodnym, potrzebującym, jest to wsparcie okazane zwykłym osobom, które napotykamy w swoim życiu. Czasem nie zdajemy sobie nawet sprawy jak wiele znaczy pomoc osobom starszym (np. przy niesieniu zakupów) czy pomoc koledze przy odrabianiu pracy domowej. Wolontariat to także forma aktywności społecznej, udział w działaniach kulturalnych, sportowych, w samorządzie uczniowskim, harcerstwie.

Wolontariat przynosi korzyści całemu społeczeństwu i buduje więzi między jego członkami. Dla samych wolontariuszy jest okazją, aby zrobić coś dla społeczeństwa i zdobyć nowe umiejętności. Niech z naszej pomocy wynika coś dobrego. Nierzadko uśmiech i dobre słowo mogą być najcenniejszym darem jaki możemy komuś ofiarować.

Z tego założenia wyszli uczniowie Samorządowego Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju, którzy angażują się w prace społeczne i wolontariackie w różnej formie. Będąc uczniem tej szkoły, mogę śmiało powiedzieć, że w naszej społeczności jest naprawdę wiele osób chętnych do bezinteresownej pracy na rzecz innych. Potwierdzeniem tego są różnorodne działania.

kiermasz Nasza szkoła bierze udział w międzynarodowym projekcie "Adopcja Serca". Jest to adopcja dziecka na odległość, która polega on na wsparciu finansowym sierot z krajów najbiedniejszych. Do adopcji nasza szkoła otrzymała sierotę z MBIRIZI- Afryka Środkowa, nazywa się ODILA HAVJARIMANA, jest naszą rówieśniczką, chodzi do II klasy gimnazjum, jej rodzice zostali zabici w czasie trwającej tam wojny. Współpracując z siostrą Felicją chcemy zorganizować kolejny kiermasz sprzedając ciasta i smakołyki przygotowane przez uczniów naszej szkoły, a także przeprowadzić zbiórkę pieniędzy do puszek wśród uczniów i nauczycieli.

schronisko Uczniowie naszej szkoły aktywnie angażują się w pomoc na rzecz Przytuliska dla zwierząt w Busku-Zdroju polegająca na zbieraniu funduszy na karmę, smycze, budowę nowych boksów, opiekę weterynaryjną. Chętni wolontariusze zgłaszają się do pomocy przy wyprowadzaniu psów i sprzątaniu klatek.

W naszej szkole często organizowane są kiermasze, na których sprzedawane są różnego rodzaju ciasta przygotowane przez uczniów, a także ręcznie robione ozdoby i stroiki świąteczne, kartki walentynkowe.

pisanki 16 kwietnia 2011 r. na kiermaszu "Kukuryku w Cielętniku" organizowanym przez BSCK będzie stoisko naszej szkoły, na którym będzie można zakupić pisanki, stroiki, dekoracje świąteczne i ciasta przygotowane przez uczniów z pomocą pań M. Bidzińskiej i K. Siemińskiej-Woźniak.
Dochód ze sprzedaży ozdób i ciast będzie przeznaczony na Buskie Przytulisko dla Zwierząt

Wolontariusze naszej szkoły współpracują z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Busku-Zdroju. W dniach 8-10 kwietnia 2011 r. będą uczestniczyć w Ogólnopolskiej Świątecznej Zbiórce Żywności. Chętni uczniowie zgłaszają swój udział w akcji, dyżurują w wyznaczonych sklepach spożywczych, rozdają ulotki i zbierają produkty.

kwesta Kolejnym zadaniem będzie zorganizowanie zbiórki odzieży, zabawek, przyborów szkolnych dla podopiecznych Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Busku-Zdroju, pomoc w przygotowaniu gier zabaw na Dzień Dziecka.

Najbardziej aktywnymi wolontariuszami naszej szkoły są: Malwina Mrugała, Karolina Wójcik, Adrianna Sambórska i Agnieszka Sagan. Uczący się w naszej szkole wolontariusze, mają głowy pełne ciekawych pomysłów, które z pewnością zostaną wykorzystane w dalszych działaniach szkolnego wolontariatu.
Zachęcamy do pomocy naszych młodszych kolegów i koleżanki, a także ich znajomych.
Dzięki temu nasz świat może być lepszy!

Paweł Zawadzki

Konkursy

Sport

Projekty edukacyjne

Absolwenci

Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju ©2010 - E.K.