start  |  mail

Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju

Strona główna   |   Plan lekcji   |   Galeria   |   Biblioteka   |   Gimwizjer

Szkoła

Uczniowie

Wyjazdy edukacyjne

Kontakt

Dane teleadresowe szkoły

Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju
ul. Grotta 3
28-100 Busko-Zdrój
tel/fax: (41)3786112
sg1busko@interia.pl

więcej...

Kontakt z administratorem

Pytania, wątpliwości i sugestie dotyczące strony lub dziennika elektronicznego, proszę kierować na adres:
admin@sg1.busko.pl
lub
gimnazjum@sg1.busko.pl

Licznik odwiedzin

Szkolne Koło Przedsiębiorczości

Wizyta w Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego

[Rozmiar: 78300 bajtów]

27 października uczniowie z klasy 2f wraz z panią mgr D. Skalską w ramach kółka przedsiębiorczości mieli okazję zobaczyć pracę Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach mającego oddział w Busku-Zdroju
W ramach tego wyjścia obejrzeliśmy i zapoznaliśmy się z pracą na pogotowiu. Pani Strzyż przybliżyła nam historię Ratownictwa Medycznego, a także opowiedziała czym zajmuje się pogotowie ratunkowe. Dowiedzieliśmy się, że pogotowie ratunkowe zajmuje się udzielaniem pierwszej pomocy, transportem chorego do szpitala, a w razie konieczności także reanimacją. Oprócz najczęściej spotykanych karetek, ratownictwo medyczne korzysta również z innych środków transportu, takich jak łodzie czy śmigłowce ratunkowe. Mieliśmy także możliwość dokładnego obejrzenia karetki. Pokazano nam i zademonstrowano na jakiej zasadzie działa sprzęt będący na wyposażeniu karetki.
[Rozmiar: 78249 bajtów] Zrozumieliśmy, że praca ratownika medycznego polega przede wszystkim na szybkim i sprawnym zabezpieczeniu stanu pacjenta, czyli opanowaniu zagrożenia życia. To właśnie ratownik medyczny stawia wstępną diagnozę i odpowiada za stan pacjenta do momentu przywiezienia go do szpitala. W tym zawodzie nie ma miejsca na rutynę, czy pomyłkę. Trzeba być perfekcjonistą.
W zawodzie ratownika medycznego nie ma dwóch takich samych wypadków. Każdy wyjazd na akcję jest niewiadomą. Załoga karetki otrzymuje jedynie szczątkowe informacje, często niewiadomo, ile osób jest poszkodowanych i w jakim są stanie.
Samozaparcie, odwaga, silna psychika, pewność swoich decyzji i motywacja do dalszego doskonalenia - to podstawowe cechy dobrego ratownika medycznego. Silny charakter nie powoduje jednak, że jego praca staje się rutyną. Zawsze punktem odniesienie jest cierpiący pacjent, jego ból nigdy nie jest obojętny.
[Rozmiar: 73389 bajtów] Ratownik powinien zachowywać trzeźwość umysłu i zrobić wszystko, by uratować ludzkie życie.
Praca ratownika to także szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Większość ludzi żyje w świadomości, że nie może pomóc, gdy w pobliżu jest ktoś poszkodowany. Boją się także, że mogą swoim działaniem pogorszyć stan osoby, potrzebującej pomocy. Tymczasem jednak to właśnie pierwsza pomoc, może uratować ludzkie życie. Dlatego promowanie idei ratownictwa jest tak istotne. W przypadku, kiedy mamy do czynienia z osobą, która nie oddycha i u której nie ma krążenia, tylko w ciągu 4 minut mamy największe szanse na przywrócenie krążenia bez znacznych ubytków neurologicznych. Po tym czasie, szanse pacjenta na przeżycie maleją.
[Rozmiar: 80117 bajtów] Warto mieć tego świadomość, może dzięki niej zaczniemy bardziej ufać w swoje możliwości i docenimy trud, jaki w udzielanie pomocy wkładają wszyscy ratownicy medyczni.
Dzięki wizycie w Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego dowiedzieliśmy się jak bardzo ważna jest praca wykonywana w tej instytucji. Ludzie tu pracujący ratują ludzkie życie. To od nich zależy czy przeżyjemy, bo przecież w ratownictwie medycznym najważniejsze są pierwsze minuty.

Dni otwarte Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Busku-Zdroju

[Rozmiar: 63736 bajtów]

22 października klasa 2f wraz z panią mgr W. Pindziak miała okazję uczestniczyć w dniu otwartym Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Busku-Zdroju, związanym z tym, iż w dniach 11 - 29 października 2010 roku obchodziliśmy w Polsce Dni Zdrowia Publicznego. W ramach tego wyjścia obejrzeliśmy i zapoznaliśmy się z pracą w akredytowanym laboratorium PSSE. W ramach Oddziału Laboratoryjnego PSSE działają: Laboratorium Badania Wody, Laboratorium Żywności i Żywienia, Laboratorium Środowiska Pracy i Laboratorium Mikrobiologii.

[Rozmiar: 53673 bajtów] Zwiedzaliśmy kolejno Laboratorium Żywności i Żywienia, które zajmuje się badaniem parametrów jakości zdrowotnej żywności pochodzenia krajowego i z importu (zanieczyszczenia mikrobiologiczne) oraz oznaczaniem składników odżywczych w środkach spożywczych i posiłkach. Wysłuchaliśmy bardzo ciekawego krótkiego wykładu w jaki sposób bada się próbki żywnościowe.
Następnie przeszliśmy do Laboratorium Badania Wody, które prowadzi badania fizykochemiczne i bakteriologiczne wody do spożycia, wód butelkowych, wód powierzchniowych, basenów, kąpielisk, powietrza atmosferycznego. Tam panie pokazały nam, w jaki sposób dokonują posiewu mikrobiologicznego wody do spożycia, a na pracowni fizykochemicznej uczestniczyliśmy w badaniu twardości wody.
[Rozmiar: 58406 bajtów] Kolejnym punktem zwiedzania było Laboratorium Środowiska Pracy, które wykonuje badania w kierunku zapylenia, hałasu słyszalnego, mikroklimatu, oświetlenia oraz zawartości substancji toksycznych na stanowiskach pracy. W tym laboratorium pracują panowie, którzy pokazali nam pomiar tlenku węgla, pomiar siarkowodoru i pomiar oświetlenia na stanowisku pracy.
Potem przeszliśmy do Laboratorium Mikrobiologii, które bada materiał kliniczny w kierunku chorób infekcyjnych o podłożu bakteryjnym – np. w kierunku Salmonella, Shigella, E.coli itp., oraz chorób pasożytniczych – m.in. owsica, glistnica, tasiemczyca, lamblioza itp. Laboratorium Mikrobiologii prowadzi również badania skuteczności sterylizacji w autoklawach i wyjaławiaczach. Tutaj mieliśmy możliwość obejrzenia pod mikroskopem jaj i cyst pasożytów. Były to między innymi: jaja glisty ludzkiej, tasiemca, włosogłówki, owsików a także cyst lamblii.
[Rozmiar: 62861 bajtów] Ponadto obejrzeliśmy hodowle drobnoustrojów na pożywkach bakteryjnych a także różnego rodzaju podłoża do hodowli drobnoustrojów.
Ponadto w PSSE jeden z uczniów skorzystał z badania poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, które przeprowadza się u osób palących – okazało się jednak, na całe szczęście zresztą, że nasz kolega nie pali tytoniu.
Obejrzeliśmy też krótką prezentację pt. "Nikotyna - legalny narkotyk" mającą na celu uświadomienie nam, co nikotyna robi z naszym zdrowiem.
Na sam koniec naszej wizyty w PSSE dostaliśmy ulotki i plakaty promujące zdrowy tryb życia, a także jabłka i cukierki w myśl hasła: "Landrynka zamiast dymka".
[Rozmiar: 62861 bajtów] Dzięki wizycie w PSSE dowiedzieliśmy się czym zajmuje się Inspekcja Sanitarna, jak wygląda praca w laboratorium, jak prowadzić zdrowy tryb życia i unikać zagrożeń związanych z naszym zdrowiem. Myślę, że to bardzo interesująca wizyta i kto wie, może komuś spodoba się taka praca i też kiedyś tam będzie pracował?

Dominika Paw

Konkursy

Sport

Projekty edukacyjne

Absolwenci

Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju ©2010 - E.K