start  |  mail  | 

Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju

Strona główna   |   Plan lekcji   |   Galeria   |   Biblioteka   |   Gimwizjer

Szkoła

Uczniowie

Wyjazdy edukacyjne

Kontakt

Dane teleadresowe szkoły

Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju
ul. Grotta 3
28-100 Busko-Zdrój
tel/fax: (41)3786112
sg1busko@interia.pl

więcej...

Kontakt z administratorem

Pytania, wątpliwości i sugestie dotyczące strony lub dziennika elektronicznego, proszę kierować na adres:
admin@sg1.busko.pl
lub
gimnazjum@sg1.busko.pl

Licznik odwiedzin

Projekty edukacyjne - język polski

Inscenizacja legendy buskiej "O Zimnych Wodach"

Gimnazjaliści realizowali projekt, którego celem było rozbudzenie zainteresowania młodzieży podaniami własnego regionu oraz kształtowanie zdolności polonistyczno - aktorskich wśród uczniów. Przedsięwzięcie to przygotowali uczniowie klasy 2 E: Ola piwowarska, Patrycja Wojciechowska, Kamila Radej, Monika Kwiecień, Dominik Stolarski i Dominik Zabłotny pod opieką pani Zdzisławy Mrugały.

Najpierw grupa młodzieży musiała napisać scenariusz w oparciu o legendę buską "O Miłku i Sasance" z książki pana Rusaka. Potem należało przemyśleć i przygotować scenografię, która była bardzo bogata i zawierała wiele rekwizytów. Ukoronowaniem pracy okazała się wspaniała kreacja aktorska bardzo utalentowanych młodych artystów naszego gimnazjum.

Pierwsza prezentacja odbyła się 30 marca 2012 r. na XII Powiatowym Konkursie "Ponidzie - moja mała Ojczyzna". Wtedy to przedstawienie wywarło ogromne wrażenie na jury, które przyznało nam pierwsze miejsce. O naszym osiągnięciu informowała prasa lokalna.

Po raz kolejny wystąpiliśmy na promocji naszego gimnazjum w Szkole Podstawowej nr 2 oraz w Szkole Podstawowej nr 3 przed dyrekcją, gronem pedagogicznym i dziećmi.

Sława o naszych młodych aktorach rozeszła się po Busku i zostaliśmy poproszeni o wystawienie przedstawienia również dla szerokiego grona miejscowego Koła Emerytów i Rencistów w dniu 22 maja 2012 r. Wszędzie byliśmy nagradzani pochwałami i gromkimi brawami.

Zdzisława Mrugała

Czy lektura musi być nudna? A. Mickiewicz "Dziady" - spektakl

W projekcie uczestniczyło 10 osób z klasy 2d: Marta Pisarczyk Gabriela Mazanka Michał Konieczny Paulina Jankowska Kamil Grochowina Dominika Kobos Anastazja Olszewska Krystian Walkowicz Artur Wojnarski Aleksandra Skrobacz. Opiekunem była pani Grażyna Kopacz-Sowa.

Projekt był realizowany od lutego 2011 do maja 2011. Obejmował różnego typu zdania. Najważniejszym z nich była prezentacja sceniczna II części Dziadów A. Mickiewicza.
Opiekunka i uczestnicy zakładali, że tekst ten nie tylko ma treści aktualne, ale może też być prawdziwą zabawą w teatr. Dokonano parafrazy dramatu i powstało dziełko zrozumiałe dla nastolatka XXI wieku. I tak spektakl składał się z dwóch części. Pierwsza - poważna - zachowała atmosferę i przesłanie Mickiewicza. Druga to zabawa sztuką. Trwa ona krótko, a potem znowu padają słowa, które przypominają o rzeczach ważnych.

Zostały też przygotowane zaproszenia, plakaty, a także program teatralny. Nie zapomniano o takich ważnych elementach jak kostiumy, scenografia, opracowanie muzyczne, choreografia. Uczniowie pełnili role nie tylko aktorów, ale też i scenografów, kostiumologów itd.

Premiera miała miejsce 17 maja 2011 roku. Wśród widzów byli pan dyrektor Andrzej Skubera, pani dyrektor Ewa Madetko oraz rodzice, dziadkowie uczniów klasy 2d. Spektakl został oceniony bardzo wysoko. Właściwie podobało się wszystko: od znakomitej gry aktorów, kostiumów po opracowanie muzyczne, scenografię. Niektórzy wykonawcy grali jak prawdziwi aktorzy i pokonali stres (prawdopodobnie pierwszy raz w życiu).

Projekt zrealizował cele i przyniósł planowane efekty. Młodzież zobaczyła w jaki sposób można zdobywać wiedzę, a co najważniejsze przekonała się, że utwór Mickiewicza początkowo dla niej bardzo trudny, okazał się ciekawym dramatem, z którym można się "bawić w teatr".

Uczniowie pragną realizować następny projekt. Potwierdza to ankieta ewaluacyjna, którą sami opracowali, a po spektaklu wypełnili. 100% grupy oceniło realizację projektu na 6 punktów (6 max) oraz wszyscy zmienili zdanie na temat lektury. W realizacji projektu pomagali rodzice oraz koledzy z klasy, którzy wspólnie utworzyli Teatr Labirynts.

klasa 2d

Tradycja a współczesność na Ponidziu

Projekt przygotowali uczniowie z klasy 2a: Magdalena Bąk, Klaudia Golonka, Karolina Molenda, Ewelina Musiał i Kamil Pasternak pod opieką p.Zdzisławy Mrugały.

Gimnazjaliści realizowali przedsięwzięcie, którego celem było rozbudzenie zainteresowania młodych ludzi dziejami swoich rodzin oraz dostarczenie konkretnej wiedzy na temat funkcjonowania szkoły dawniej i dziś, tradycji kulinarnych na Ponidziu na co dzień i od święta oraz porównanie miasta Buska starego z tym, jakie jest obecnie.

Młodzież przeprowadziła wywiady ze swoimi rodzicami, dziadkami, ciotkami i innymi krewnymi oraz zebrała potrzebne informacje z różnych publikacji.

Ten etap pracy był niezwykle ciekawy i angażował w realizację całe rodziny, które sięgały do domowych archiwów i zasobów pamięci. Niektórzy z uczniów po raz pierwszy dowiadywali się jak wyglądał dom rodzinny ich dziadków, jakie obowiązki miały dzieci, jakie wartości były w rodzinie najważniejsze, jakie były prace domowe, które pamięta babcia/dziadek (opis wypieku chleba, kwaszenia ogórków i kapusty, uboju świń i wyrobów masarskich, marynat i wędzenia, robienia masła, konserwacji żywności, obchodzenia świąt, tradycji związanych z posiłkami np. modlitwa, oraz pamiątek rodzinnych).

Wyniki swoich badań przedstawili 2.06.2011 roku w formie zespołowej pracy pisemnej oraz jej skróconą wersję w postaci prezentacji multimedialnej na forum społeczności klasy oraz przed Dyrekcją.

Wszystkim prezentacja bardzo się podobała. Gratulujemy!

Zdzisława Mrugała

Legendy o źródle Nurek

Grupa projektowa z klasy 2b, pod kierunkiem p. Marii Strach, przygotowała, w ramach Gimnazjalnego Projektu Edukacyjnego, przedstawienie kukiełkowe, które było adaptacją Legendy o Źródle Nurek zaczerpniętej z "Legend buskich" pana Franciszka Rusaka.

Grupa projektowa to uczennice: Karolina Bucka, Agnieszka Czaja, Kinga Kozieł, Magdalena Paterek, Dominika Surdel, Karolina Wojciechowska. Dziewczęta samodzielnie napisały scenariusz oraz wykonały kukiełki, dekorację i przygotowały podkład muzyczny.

Prezentacja odbyła się 2 czerwca 2011 roku. Na przedstawienie zostali zaproszeni: Dyrekcja Gimnazjum - p. Andrzej Skubera i p. Ewa Madetko, a widownię stanowili uczniowie z kl."0" SP nr 3 wraz z wychowawcą p. Beatą Żelazko.

Wszystkim przedstawienie bardzo się podobało, czego dowodem były gromkie brawa i uśmiech najmłodszej widowni.

klasa 2b

Arcydzieł czas nie niszczy

zemsta1


Grupa uczniów z klasy 2e - Karolina Jagodzińska, Dominika Wojnowska, Monika Siemieniec, Karolina Warszawa, Aleksandra Keler, Daria Miśtal, Krzysztof Dyrdaś - zrealizowała projekt edukacyjny:"Arcydzieł czas nie niszczy".

Pod kierunkiem pani Bożeny Ziętarskiej przygotowali inscenizację obszernych fragmentów "Zemsty" Aleksandra Fredry.

Realizując ten projekt, uczniowie nie tylko rozszerzyli swoją wiedzę polonistyczną, ale przede wszystkim rozwinęli swoje zainteresowania i pokazali aktorski talent.

Efekty swojej pracy zaprezentowali 27 stycznia 2011 roku w czasie spotkania z rodzicami.

Gromkie brawa i słowa uznania, zarówno z ust rodziców jak i obecnej na zebraniu dyrekcji szkoły, były największą nagrodą dla uczniów.

klasa 2e

Fotki w galerii

Konkursy

Sport

Projekty edukacyjne

Absolwenci

Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju ©2010 - E.K.