start  |  mail

Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju

Strona główna   |   Plan lekcji   |   Galeria   |   Biblioteka   |   Gimwizjer

Szkoła

Uczniowie

Kontakt

Dane teleadresowe szkoły

Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju
ul. Grotta 3
28-100 Busko-Zdrój
tel/fax: (41)3786112
sg1busko@interia.pl

więcej...

Kontakt z administratorem

Pytania, wątpliwości i sugestie dotyczące strony lub dziennika elektronicznego, proszę kierować na adres:
admin@sg1.busko.pl
lub
gimnazjum@sg1.busko.pl

Licznik odwiedzin

Konkursy językowe

III Konkurs Piosenki Europejskiej

27 marca 2012r.o godz. 9:30 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbył się III Powiatowy Konkurs Piosenki Europejskiej organizowany przez Samorządowe Gimnazjum Nr 1 w Busku-Zdroju. Koordynatorkami całej imprezy były nauczycielki z SG nr1 : pani Małgorzata Misiaszek-Klepacz i pani Katarzyna Siemińska-Woźniak.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego pan Adam Jarubas, Wojewoda Świętokrzyski pani Bożentyna Pałka-Koruba, Świętokrzyski Kurator Oświaty pani Małgorzata Muzoł, Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój pan Waldemar Sikora. Patronat medialny objęli: TVP Kielce, Radio Kielce oraz Tygodnik Ponidzia.

Konkurs jest imprezą cykliczną która ma na celu popularyzację języków obcych wśród młodzieży i rozwijanie umiejętności posługiwania się językami obcymi oraz rozwijanie i pokazanie szerszej publiczności zdolności wokalnych młodych talentów zarówno ze szkół w większych miejscowościach, jak i z małych wsi i miasteczek powiatu buskiego.
Niewątpliwie rangę konkursu podniosła obecność honorowych gości - wiceburmistrza Buska-Zdroju pana Henryka Radosza oraz pana Andrzeja Skubery - Dyrektora Samorządowego Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju.

Konkurs spotkał się z szerokim odzewem wśród młodzieży szkół podstawowych i gimnazjów naszego powiatu. W konkury o tytuł i miano najlepszych na Ponidziu stanęło ponad 150 uczniów, którzy z wielkim zaangażowaniem zaprezentowali swoje możliwości wokalne i taneczne na scenie BSCK. Reprezentacje poszczególnych szkół wykonywały dowolnie wybrane utwory w jednym z języków europejskich. Miłym zaskoczeniem był fakt iż oprócz najpopularniejszego obecnie języka angielskiego mogliśmy usłyszeć piosenki w języku niemieckim, rosyjskim, francuskim a nawet portugalskim. Młodzi artyści oceniani byli w trzech kategoriach:
- I-szkoły podstawowe klasy 1-3
- II-szkoły podstawowe klasy 4-6
- Gimnazja
Rada Artystyczna powołana przez organizatorów w składzie: Przewodnicząca pani Danuta Bobowiec –choreograf, członkowie pan Tomasz Śledź - muzyk, wicedyrektor Buskiego Samorządowego Centrum Kultury w Busku-Zdroju, pani Katarzyna Witkowska - filolog języka angielskiego, przedstawiciel wydawnictwa Macmillan, pan Radosław Czajka - artysta-muzyk, kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Wiślicy, nauczyciel szkoły muzycznej w Kielcach dokonywała oceny prezentowanych utworów i wykonawców uwzględniając: formę przekazu, choreografię, poprawność językową, warsztat wokalny, osobowość, poczucie rytmu, dykcję i muzykalność.

Jury miało nie lada problem z wybraniem laureatów, gdyż uczestnicy zaprezentowali niebywale wysoki poziom artystyczny. Szczególnie szkoły podstawowe zachwyciły widzów i jurorów swojš muzykalnością, obyciem scenicznym, wspaniałą choreografią oraz barwnymi strojami. Również wśród starszej młodzieży błyszczały talenty wokalne, jakich nie powstydziłby się niejeden profesjonalny festiwal muzyczny. Ogromne podziękowania należą się opiekunom i nauczycielom za wkład i przygotowanie swoich reprezentantów.

Na piątkę z plusem spisali się również organizatorzy konkursu, którzy zadbali o to, by cała impreza przebiegała sprawnie a każdy uczestnik mógł po wyczerpującym występie zregenerować swe siły przy słodkim poczęstunku. Podczas całej imprezy zarówno na widowni jak i za kulisami panowała atmosfera wzajemnej życzliwości i pełnej integracji młodzieży, a najlepszym tego dowodem i jednocześnie najmilszym momentem konkursu była wspólna zabawa wszystkich uczestników, spontanicznie zorganizowana w przerwie na obrady jury. Podsumowując można stwierdzić, że III Powiatowy Konkurs Piosenki Europejskiej okazał się bardzo udanym przedsięwzięciem, które dało szansę rozbłysnąć nowym talentom wokalnym i tanecznym w naszym regionie. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję.
A oto wyniki konkursu:
Kategoria szkoły podstawowe 1-3
- I-Klaudia Wojtaszek SP Wiślica oraz zespół "Sweet Rock Girls" SP3 Busko-Zdrój
- II-Zespół "Roses" SP Rataje Słupskie
- III-"Happy Friends" I Niepubliczna Szkoła Podstawowa "Smerfuś" Busko-Zdrój oraz Natalia Deszcz i Natalia Gadawska ZPO Solec-Zdrój
Wyróżnienia
1.Mateusz Dors SP Kostki Duże
2.Wiktora Szymańska z zespołem "Spontan" ZPO Szaniec
3.Karolina Irla i Magdalena Chmielowiec SP Nr 3 Busko-Zdrój
4.Monika Kowalska SP Nr 3 Busko-Zdrój
5.Jagoda Szir z zespołem ZPO Busko-Zdrój
Kategoria szkoły podstawowe 4-6
1.Magdalena Skwark SP Kołaczkowice
2.Julia Miklaszewska i Olga Kwiecień SP Wiślica i Natalia Ciesielska SP nr 2 Busko-Zdrój
3.Wiktoria Wojtaszek ZPO Busko-Zdrój
Wyróżnienia
1.Nicole Kwolik ZPO Busko-Zdrój
2.Katarzyna Nowak ZPO Busko-Zdrój
3.Wiktoria Malec SP3 Busko-Zdrój
4.Francuskie Nutki Niepubliczna Szkoła Podstawowa "Smerfuś" Busko-Zdrój
Kategoria gimnazja
I-The Speedfire SG nr1 Busko-Zdrój
II-Aleksandra Paradziej ZPO Zbludowice
III-Wiktoria Bšk SG nr1 Busko-Zdrój
Wyróżnienia
1.Filip Wieczorek ZPO Zbludowice
2.Aleksandra Gaweł Gimnazjum Wiślica
3.Ilona Borzęcka Gimnazjum Wiślica
4.Schwarz-Weis ZPO Busko-Zdrój

Zwycięzcom gratulujemy a organizatorom składamy podziękowania za tak trafne i udane przedsięwzięcie.

II Powiatowy Konkurs Piosenki Europejskiej

pios1

3 marca 2011r. godz. 9.00 w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbył się II Powiatowy Konkurs Piosenki Europejskiej organizowany przez Samorządowe Gimnazjum Nr 1 w Busku-Zdroju przy współpracy BSCK. Koordynatorkami całej imprezy były nauczycielki z SG nr1 : Małgorzata Misiaszek-Klepacz, Katarzyna Siemińska-Woźniak i Monika Deręgowska-Rajczak.

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego pan Adam Jarubas, Wojewoda Świętokrzyski pani Bożentyna Pałka Koruba, Świętokrzyski Kurator Oświaty pani Małgorzata Muzoł, Burmistrz Miasta i Gminy pan Waldemar Sikora, Starosta Buski pan Jerzy Kolarz. Patronat medialny: TVP Kielce, TV Ponidzie, Radio Kielce oraz Tygodnik Buski Korso.

Konkurs miał na celu popularyzację języków obcych wśród młodzieży i rozwijanie umiejętności posługiwania się językami obcymi oraz rozwijanie i pokazanie szerszej publiczności zdolności wokalnych młodych talentów zarówno ze szkół w większych miejscowościach, jak i z małych wsi i miasteczek powiatu buskiego.

pios2 Niewątpliwie rangę konkursu podniosła obecność wielu honorowych gości - przedstawicieli władz oraz znaczących instytucji naszego miasta. Wymienić tu należy Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój pana Waldemara Sikorę wraz z wiceburmistrzem panem Henrykiem Radoszem, panią Jolantę Maślichę - dyrektora PODiDN, panią Grażynę Kozioł - dyrektora oddziału Kuratorium Oświaty w Busku-Zdroju, pana Jerzego Służalskiego reprezentującego Starostwo Powiatowe w Busku-Zdroju oraz pana Andrzeja Skuberę - Dyrektora Samorządowego Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju.

Konkurs spotkał się z szerokim odzewem wśród młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu, o czym świadczy liczba uczestników - ponad 160 uczniów zaprezentowało swoje możliwości wokalne i taneczne na scenie BSCK. Reprezentacje poszczególnych szkół wykonywały dowolnie wybrane utwory w jednym z języków europejskich. Miłym zaskoczeniem był fakt ,że oprócz najpopularniejszego obecnie języka angielskiego mogliśmy usłyszeć piosenki w języku niemieckim, rosyjskim, francuskim, polskim a nawet greckim. Młodzi artyści oceniani byli w trzech kategoriach:
- szkoły podstawowe - gimnazja - szkoły ponadgimnazjalne

Rada Artystyczna powołana przez organizatorów w składzie: artysta-muzyk pan Paweł Korepta, metodyk języka niemieckiego ŚCDN- pani Aneta Bródka, tłumacz języka francuskiego pani Jolanta Sadkowska i anglista pan Rafał Chmielewski z Express Publishing, dokonywała oceny prezentowanych utworów i wykonawców uwzględniając: formę przekazu, choreografię, poprawność językową, warsztat wokalny, osobowość, poczucie rytmu, dykcję i muzykalność.

pios3 Jury miało nie lada problem z wybraniem laureatów, gdyż uczestnicy zaprezentowali niebywale wysoki poziom artystyczny. Szczególnie szkoły podstawowe i gimnazja zachwyciły widzów i jurorów swoją muzykalnością, obyciem scenicznym, wspaniałą choreografią oraz barwnymi strojami. Również wśród starszej młodzieży błyszczały talenty wokalne, jakich nie powstydziłby się niejeden profesjonalny festiwal muzyczny. Ogromne podziękowania należą się opiekunom i nauczycielom za wkład i przygotowanie swoich reprezentantów.

Na piątkę z plusem spisali się również organizatorzy konkursu, którzy zadbali o to, by cała impreza przebiegała sprawnie a każdy uczestnik mógł po wyczerpującym występie zregenerować swe siły przy słodkim poczęstunku.

pios4 Podczas całej imprezy zarówno na widowni jak i za kulisami panowała atmosfera wzajemnej życzliwości i pełnej integracji młodzieży, a najlepszym tego dowodem i jednocześnie najmilszym momentem konkursu była wspólna zabawa wszystkich uczestników, spontanicznie zorganizowana w przerwie na obrady jury.

Podsumowując można stwierdzić, że II Powiatowy Konkurs Piosenki Europejskiej okazał się bardzo udanym przedsięwzięciem, które dało szansę rozbłysnąć nowym talentom w naszym regionie.

pios5 Wszystkich zapraszamy na Koncert Laureatów, który odbędzie się w Sali Widowiskowej BSCK 20 marca 2011 roku o godz. 15.00 (wstęp wolny).

A oto wyniki konkursu:
Kategoria szkoły podstawowe
I- Magdalena Skwark SP Kołaczkowice op. Małgorzata Lech
II- Aleksandra Karkocha SP Rataje Słupskie op. Edyta Wojtaszek
III- Julia Miklaszewska, Aleksandra Gaweł SP Wiślica op. Edyta Poznańska-Gocyk


Wyróżnienia
1. Natalia Ciesielska, Magdalena Marek SP nr 2 Busko-Zdrój op. Anna Kurzeja
2. Klaudia Wojtaszek SP Hołudza op. Monika Surdel
3. Katarzyna Łosin SP Smogorzów op. Helena Grabowska i Renata Dufaj
4. Kinga Iskra SP Zbludowice op. Dorota Kozieł - Kwaśniewska

Kategoria gimnazja
I-Filip Wieczorek SG Zbludowice op. Anna Majcher
II-Meri Minasyan SG1 Busko-Zdrój op. Katarzyna Siemińska-Woźniak
III-Schwarz-Weis ZPO Busko-Zdrój op. Beata Lewandowska
Wyróżnienia
1. Oskar Tobołkiewicz i Monika Siemieniec SG1 Busko-Zdrój op. Anita Zamożniewicz
2. Aleksandra Paradziej SG Zbludowice

Kategoria ponadgimnazjalne
I-Anna Sobowska LO Busko-Zdrój II-Magdalena Kulik ZSP Busko-Zdrój op. Marzena Kasperek III-Joanna Bartocha LO Busko-Zdrój op. Bogusława Mezglewska
Zwycięzcom gratulujemy a organizatorom składamy podziękowania za tak trafne i udane przedsięwzięcie.

KSW

zobacz galerię

II Powiatowy Dzień Języków Obcych

niem1

W dniu 28 stycznia 2011 roku w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Kazimierza Wielkiego w Busku-Zdroju odbył się II Dzień Języków Obcych zorganizowany przez grupę nauczycieli języków obcych w składzie: p. Ewa Charczuk, p. Iwona Makowska, p. Aldona Szymacha, p. Agnieszka Sajdłowska, p. Małgorzata Krzysztofik-Starościak, p. Zbigniew Kapciak oraz p. Alicja Dymko.

Celem imprezy była popularyzacja tematyki europejskiej wśród młodzieży, rozwijanie umiejętności posługiwania się językami obcymi (językiem angielskim oraz językiem niemieckim), rozwijanie w uczniach postawy ciekawości, otwartości i tolerancji wobec innych kultur, a także poczucia własnej wartości oraz wiary we własne możliwości.

niem2 Uczniowie pięciu gimnazjów z terenu gminy Busko-Zdrój rywalizowali w trzech konkurencjach:
1.Skecz
2.Puzzle międzynarodowe
3.Prezentacja kawiarenki językowej

Nasze Gimnazjum okazało się jak zwykle bezkonkurencyjne i zajęło czołowe miejsca w Konkursie.

Uczniowie zaprezentowali w przedstawianych skeczach i prezentacjach państw wprost perfekcyjną znajomość języka angielskiego i niemieckiego, co wywołało niemałe wrażenie na członkach komisji i publiczności.
Natomiast talent komediowy naszych młodych aktorów wywoływał żywą reakcję u widzów, którzy gromkimi brawami nagrodzili zwycięskie scenki.

Stoiska SG nr 1 wyróżniały się również wielobarwnością i starannością z jaką zaprezentowane zostały najciekawsze skarby kultury , obyczajów i tradycji krajów anglo- i niemieckojęzycznych. Całość dopełniały wyborne dania i specjalności tych krajów, przygotowane przez uczniów, według tradycyjnych przepisów.
niem3 I miejsce zdobyło Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju - język angielski, opiekun: p. Małgorzata Misiaszek-Klepacz
- Meri Minasyan
- Karolina Jagodzińska
- Dominika Paw
- Dominika Wojnowska
II miejsce również wywalczyło Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju - język niemiecki, opiekun: p. Monika Rajczak i p. Anita Zamożniewicz
- Ida Gwóźdź
- Katarzyna Trybuch
- Katarzyna Maciejowska
- Światosław Kałyniak
III miejsce: Gimnazjum w Stopnicy - język angielski, opiekun: p. Agnieszka Zielińska i p. Anita Brudek
Wyróżnienia:
- Zespół Placówek Oświatowych nr 1w Busku-Zdroju - język niemiecki, opiekun: p. Beata Lewandowska
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku-Zdroju - język angielski, opiekun: p. Agnieszka Kempa

Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzeni. Zwycięzcy otrzymali słowniki, readersy, oraz wiele innych ciekawych nagród.
Nagrody główne dla szkół - urządzenia wielofunkcyjne ufundowała WSH Kielce.

MD-R

zobacz galerię

I Powiatowy Konkurs Recytatorski w Języku Angielskim

poezja

24 stycznia bieżącego roku, z inicjatywy pani Małgorzaty Misiaszek-Klepacz i pana Wojciecha Łukasika - nauczycieli języka angielskiego z Samorządowego Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju, mała scena Buskiego Samorządowego Centrum Kultury w Busku-Zdroju stała się areną zmagań młodych recytatorów biorących udział w I Powiatowym Konkursie Recytatorskim w Języku Angielskim .

Adresatami konkursu byli miłośnicy poezji, pasjonaci języka angielskiego, uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu buskiego. W zamyśle organizatorów, celem konkursu było rozwijanie polsko-angielskich kontaktów kulturowych poprzez spotkanie z literaturą anglojęzyczną, pobudzanie aktywności twórczej, jak również wzmacnianie w młodzieży poczucia własnej wartości.

Honorowy patronat nad imprezą objął pan Waldemar Sikora Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój oraz pan Jerzy Kolarz Starosta Buski.

poezja1 Konkurs rozpoczęto krótko po godzinie 10 od powitania wszystkich uczestników oraz przedstawienia składu niezależnej Rady Artystycznej oceniającej zmagania młodych wykonawców. W słowach skierowanych do młodzieży na rozpoczęcie zmagań konkursowych, pan Andrzej Skubera dyrektor jednostki odpowiedzialnej za organizację konkursu, wskazał jak ważną rolę w kształtowaniu osobowości młodego człowieka odgrywa kultura oraz dbałość o poszerzanie własnego zaplecza intelektualnego.

Do konkursu przystąpiło 30 uczestników. Uczniowie prezentowali dwa wybrane przez siebie anglojęzyczne dzieła poetyckie. Rada Artystyczna w osobach: pana Sławomira Sobockiego (przewodniczącego) reprezentującego Świętokrzyskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, pani Marioli Żak z Buskiego Samorządowego Centrum Kultury i pan Rafała Chmielewskiego z wydawnictwa EGIS z uwagą przysłuchiwała się występom każdego z uczestników oceniając jednocześnie ich umiejętności werbalne, poprawność fonetyczną recytacji, dobór repertuaru czy oryginalność wykonania utworu.

poezja2 Poziom występów wszystkich 30 recytatorów był bardzo wysoki, co wielokrotnie podkreślił Przewodniczący Rady Artystycznej podczas wręczania nagród. Bezsprzecznie jednak to występ Karoliny Jagodzińskiej wzbudził w szanownym jury oraz w zgromadzonej publiczności największy zachwyt i został nagrodzony owacjami na stojąco. Nie dziwi więc fakt, iż to właśnie Karolina zdobyła I miejsce spośród młodzieży gimnazjalnej.

Oto zestawienie wyników rywalizacji w kategorii gimnazjum:

1.Karolina Jagodzińska SG nr1 w Busku-Zdroju, opiekun pani Małgorzata Misiaszek-Klepacz
2.Aleksandra Keler SG nr 1 w Busku-Zdroju, opiekun pani Małgorzata Misiaszek-Klepacz
3.Karolina Sabat SG w Stopnicy, opiekun pani Agnieszka Zielińska

Ponadto wyróżnienia otrzymali:

- Magdalena Wilgocka ZPO nr 1 w Busku-Zdroju, opiekun pani Anna Plewa
- Weronika Borowska SG w Zbludowicach, opiekun pani Anna Majcher
- Joanna Godwin SG w Stopnicy, opiekun pani Agnieszka Zielińska
- Julia Gręda SG nr 1 w Busku-Zdroju, opiekun pani Małgorzata Misiaszek-Klepacz
- Karolina Zawadzińska SG nr 1 w Busku-Zdroju, opiekun pani Małgorzata Misiaszek-Klepacz

Organizatorzy konkursu składają podziękowania wszystkim sponsorom, dzięki którym możliwe było nagrodzenie każdego z uczestników konkursu oraz opiekunów upominkami rzeczowymi:

- Panu Waldemarowi Sikorze Burmistrzowi Miasta i Gminy Busko-Zdrój
- Wydawnictwu Express Publishing
- Wydawnictwu Nowa Era
- Karczmie "U Chłopa"
- Powszechnej Spółdzielni Spożywców za ufundowanie poczęstunku dla wszystkich osób biorących udział w konkursie.

DWL

Warsztaty języka angielskiego

ang1


24 listopada grupa uczniów Samorządowego Gimnazjum Nr 1 w Busku-Zdroju wraz z panią mgr M. Misiaszek - Klepacz i panią mgr K. Siemińską - Woźniak miała okazję odwiedzić British Council w Kielcach.
Jest to centrum egzaminacyjne znajdujące się w szkole językowej International House, która należy do International House World Organisation.
Ta sieć szkół języka angielskiego powstała 55 lat temu i obecnie posiada 150 centrów językowych na całym świecie. Centrum to dobra szkoła językowa i wspaniali nauczyciele. W IH Kielce wszyscy lektorzy mają wysokie kwalifikacje i co dla każdej szkoły jest kluczowe, są uwielbiani przez swoich słuchaczy. Koordynatorem kieleckiego ośrodka egzaminacyjnego jest pani Elżbieta Wojsa.
ang2 British Council jest instytucją reprezentującą Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej. Umożliwia ona nawiązywanie kontaktów oraz wymianę wiedzy, pomysłów i doświadczeń pomiędzy Wielką Brytanią a innymi krajami. Jest obecna w ponad 100 krajach na całym świecie.
W ramach tego wyjazdu zapoznaliśmy się z możliwością zdawania egzaminów PET for Schools (Cambridge English: Preliminary for Schools). Jest to międzynarodowy egzamin polecany dla młodzieży w wieku 11-17 lat. PET for Schools potwierdza znajomość angielskiego na poziomie średniozaawansowanym niższym.
Mamy nadzieję, że dzięki temu wyjazdowi i naszym umiejętnościom będziemy mogli zdać taki egzamin.

Dominika Paw

Konkursy

Sport

Projekty edukacyjne

opracowanie i treść ©2010 - E.K