start  |  mail  | 

Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju

Strona główna   |   Plan lekcji   |   Galeria   |   Biblioteka   |   Gimwizjer

Szkoła

Uczniowie

Wyjazdy edukacyjne

Kontakt

Dane teleadresowe szkoły

Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju
ul. Grotta 3
28-100 Busko-Zdrój
tel/fax: (41)3786112
sg1busko@interia.pl

więcej...

Kontakt z administratorem

Pytania, wątpliwości i sugestie dotyczące strony lub dziennika elektronicznego, proszę kierować na adres:
admin@sg1.busko.pl
lub
gimnazjum@sg1.busko.pl

Licznik odwiedzin

Projekty edukacyjne - historia

Wystawa fotografii - Historia II Korpusu Polski

16 maja 2011 roku w gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju uczniowie kl. 2 f zaprezentowali swój projekt dotyczący II Korpusu Polski. Przedstawienie pracy odbyło się w formie wystawy.

Na prezentację projektu przybyli zaproszeni goście: dyrekcja szkoły oraz uczniowie Liceum Ogólnokształcącego, Wojewoda Świętokrzyski p. Bożentyna Pałka-Koruba, przedstawiciele OBEP IPN w Krakowie.

Inspiracją do opracowania wystawy stała się praca Mateusza Lewandowskiego , który dysponował zdjęciami swojego dziadka- żołnierza II Korpusu. Zdjęć było jednak zbyt mało by zorganizować wystawę, lecz dzięki informacjom od pana Piotra Kalety dowiedzieliśmy się, że właścicielem dużej liczby zdjęć dotyczących formowania się i walk II Korpusu jest p. Kazimierz Mškosza, którego ojciec był żołnierzem w armii gen. Andersa.

Otrzymaliśmy zgodę na wykorzystanie tych zdjęć do naszej wystawy.
Ojciec p.Kazimierza Mąkoszy brał udział w kampanii wrześniowej i razem ze swoim oddziałem przekroczył granicę Litwy, gdzie został internowany. Po zajęciu Litwy przez wojska radzieckie w czerwcu 1940 roku internowani żołnierze zostali przewiezieni do obozu w Griazowcu.
Kiedy podpisano układ Sikorski - Majski, żołnierzy przetransportowano do północnego Kazachstanu, gdzie formowano oddziały polskie. W drodze do obozu żołnierze zatrzymywali się na postój często w szczerym polu. Postoje trwały 4 dni.
Podczas jednego z nich niedaleko jakieś wioski Rosjanka miała kram, na którym do wygrania był aparat fotograficzny, nie łatwo było go zdobyć, gdyż trzeba było najpierw trafić do celu, co nie było takie proste ze względu na to, iż Rosjanka wykrzywiła lufę strzelby. Pomimo tego ojciec pana Kazimierza kupił cały kram, zabierając jedynie aparat, którym wykonał około 400-stu zdjęć.

Naszym zadaniem była segregacja zdjęć w taki sposób aby przedstawiały one historię II Korpusu Polski, od momentu formowania się armii w ZSRR aż po zdobycie Monte Casino. Negatywy zdjęć były przechowywane do lat 80-tych XX wieku. Zdjęcia wywołano dopiero 40 lat po wojnie, stąd jakość ich jest bardzo dobra.

Magda Mącznik

"Górka" w starych dokumentach i fotografiach

górka

Dnia 16.05.2011 r. uczniowie klasy 2a przedstawili prezentacje na temat: "Górka w starych dokumentach i fotografiach". Osoby biorące udział w projekcie to: Marlena Ryczek, Joanna Żelazna, Szymon Zioło, Mateusz Maskiera oraz Wiktor Wójcik.

górka Uczniowie wykorzystali zdjęcia oraz dokumenty pochodzące z Górki, Galerii Zielonej oraz od osób prywatnych. Były to między innymi: maszynopis pamiętnika Szymona Starkiewicza, list premiera Rzeczpospolitej z okresu międzywojennego, Kazimierza Bartla do doktora Szymona Starkiewicza z 1939 roku, oraz fotografie przedstawiające powstawanie i rozbudowę szpitala "Górka".

górka Prezentacja bardzo dobrze przekazała historię powstania "Górki" oraz postać samego założyciela Szymona Starkiewicza. Pokazano czym kierował się budując oraz zarządzając szpitalem. Przybliżyła widzom postać założyciela jednego z najbardziej znanych sanatoriów dziecięcych przed wojną.
Wszystkim obecnym bardzo spodobał się ten projekt. Nad całością czuwał pan Przemysław Nowak

Joanna Żelazna

Zobacz galerię

Konkursy

Sport

Projekty edukacyjne

Absolwenci

Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju ©2010 - E.K.