start  |  mail  | 

Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju

Strona główna   |   Plan lekcji   |   Galeria   |   Biblioteka   |   Gimwizjer

Szkoła

Uczniowie

Wyjazdy edukacyjne

Kontakt

Dane teleadresowe szkoły

Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju
ul. Grotta 3
28-100 Busko-Zdrój
tel/fax: (41)3786112
sg1busko@interia.pl

więcej...

Kontakt z administratorem

Pytania, wątpliwości i sugestie dotyczące strony lub dziennika elektronicznego, proszę kierować na adres:
admin@sg1.busko.pl
lub
gimnazjum@sg1.busko.pl

Licznik odwiedzin

Projekty edukacyjne - chemia

Projekt edukacyjny - "Występowanie i rola wód leczniczych w naszej okolicy"

woda

W dniu 1 kwietnia grupa uczniów z klasy 2f: Mateusz Kosowicz, Dominika Paw, Jacek Zabiegło, Jakub Szcześniak, Jakub Mączyński i Karol Tomczak- zrealizowała i zaprezentowała projekt edukacyjny "Występowanie i rola wód leczniczych w naszej okolicy". Uczniowie realizowali projekt pod kierunkiem pani mgr Wiesławy Pindziak.

Uczniowie przedstawili historię wód leczniczych w Busku-Zdroju, zastosowanie i skład wód siarczkowych, wód jodkowych, miejsca występowania źródeł wód leczniczych, analizę wody mineralnej "Buskowianka", "Buskowianka-Zdrój", a także metodykę jej badania.

woda Woda siarczkowa zalicza się do bardzo rzadko spotykanych wód leczniczych. Stosowana jest do kąpieli wannowych, kuracji pitnych oraz do płukania jamy ustnej. Zmniejsza ona niedobory siarki w organizmie. Braki jej występują w chorobach gośćcowych. Podczas kąpieli siarka wnika przez skórę do krwioobiegu i przedostaje się do chorych tkanek (ścięgien, wiązadeł, chrząstek, kości oraz narządów wewnętrznych).

Woda jodkowo-bromkowa zawiera szczególnie cenny dla organizmu jod i selen. Kąpiele jodkowo-bromkowe stosuje się w niektórych chorobach układu krążenia oraz układu wegetatywnego. Selen zawarty w tej wodzie jest niezbędny do utrzymania w zdrowiu mięśnia sercowego i naczyń krwionośnych.

woda "Buskowianka" jest wodą stołową, która powstaje w wyniku zmieszania naturalnej wody źródlanej z naturalną woda mineralną o wysokim stopniu zmineralizowania. Bogata w mikroelementy skutecznie gasi pragnienie i uzupełnia niedobory soli mineralnych w organizmie.

"Bukowianka-Zdrój" jest naturalną wodą źródlaną. Dzięki idealnym proporcjom minerałów doskonale nadaje się do picia i przygotowywania posiłków. Zawiera makro i mikroelementy takie jak: magnez, potas, wapń, fluor, brom, cynk, jod.
Zarówno "Bukowianka" jak i "Buskowianka-Zdrój" w naturalny sposób uzupełniają gospodarkę mineralną organizmu, dodają sił witalnych, przeciwdziałają zmęczeniu, uspokajają i uczestniczą w przemianie materii. Pomagają w leczeniu schorzeń metabolicznych takich jak cukrzyca, dna moczanowa, miażdżyca. Wzmacniają układ odpornościowy organizmu. Poprawiają zdrowie, kondycję i urodę.
woda Uczniowie przygotowali też film, nagrany w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Busku-Zdroju, w którym pokazali metodykę badań wody i wykonane przez nich oznaczenia.
Realizując ten projekt, uczniowie rozszerzyli swoją wiedzę i zainteresowania chemiczne, a prezentując go na forum klasy umożliwili poznanie zastosowania wód leczniczych w naszym regionie.
Gromkie brawa i słowa uznania, zarówno z ust Pana Dyrektora, wychowawcy, a także koleżanek i kolegów, obecnych na prezentacji, były największą nagrodą dla uczniów.

Dominika Paw

Więcej zdjęć w galerii

Projekt edukacyjny - "Tajemnice atramentu sympatycznego"

atr

W dniu 25 lutego grupa uczniów z klasy II f - Piotr Staszek, Piotr Dziadek, Bartosz Radej, Dawid Śmiech, Norbert Skowroński, Klaudia Radej i Karol Siudy - zrealizowała i zaprezentowała projekt edukacyjny "Tajemnice atramentu sympatycznego". Uczniowie realizowali projekt pod kierunkiem pani mgr Wiesławy Pindziak.

Atrament sympatyczny to jedna z form steganografii, polegająca na zapisywaniu wiadomości substancją bezbarwną w momencie pisania lub tracącą barwę po krótkim czasie. Obserwowaliśmy ciekawe doświadczenia z użyciem tego "niewidzialnego" atramentu. Dowiedzieliśmy się, że atrament sympatyczny nakłada się na powierzchnię za pomocą pędzla, stempla, pióra wiecznego, wykałaczki lub palca zamoczonego bezpośrednio w cieczy. Powinien być niewidoczny po wyschnięciu. Aby odczytać ukrytą wiadomość należy ją wywołać, przez użycie odpowiedniego środka chemicznego. Wywoływacz chemiczny nakłada się przez natryskiwanie lub kąpiąc papier w odpowiednim roztworze.

atr4 Realizując ten projekt, uczniowie rozszerzyli swoją wiedzę i zainteresowania chemiczne a prezentując go na forum klasy pokazali, że chemia to nie tylko zadania, wzory i nauka ale także forma wspaniałej zabawy.

Gromkie brawa i słowa uznania, zarówno z ust pana Dyrektora, wychowawcy a także koleżanek i kolegów obecnych na prezentacji były największą nagrodą dla uczniów.

Dominika Paw

Więcej zdjęć w galerii

Konkursy

Sport

Projekty edukacyjne

Absolwenci

Samorządowe Gimnazjum nr 1 w Busku-Zdroju ©2010 - E.K.